Ha egy háztartás legsúlyosabb havi kiadása az energiahasználatból adódik, akkor ott jó eséllyel energiaszegénység áll fenn. Ez nem teljesen ugyanolyan kilátástalan élethelyzetet jelent, mint amit a magyarországi mélyszegénységről tudunk. Elég hozzá, ha a bérbeadó nem fektet hőszigetelésbe, jó minőségű, korszerű épületgépészeti megoldásokba, és/vagy ha a családfenntartó egyedül nevel gyerekeket, még akkor is, ha egyébként van munkája.
A 2021-2022-es energiaár-robbanás idején 10 holland háztartásból egy energiaszegénységnek számított. Ez 650.000 lakást jelent országszerte. A pénzügyi gondok negatív spirálját nemcsak a magas energiaár hozza létre, hanem a korszerűtlen és magas energiafogyasztás, amiből az érintetteknek nincs (ön)ereje kitörni, energiatakarékos beruházásokba fektetni, és sokszor az energiamegtakarítással kapcsolatos tudás hiánya, a spórolás hatásának alulbecslése is jelentős szerepet játszik.
Hollandiában 2024. január 1-vel szűnt meg az energiaárplafon, azaz az állam már nem védi meg a lakosokat a túl magas energiaárakkal szemben. Ennek az az oka, hogy 2023-tól ismét stabilizálódtak az energiárak, de ez nem jelenti hosszútávon, hogy újra pazarolhatunk, pancsolhatunk, füstgázokat pöföghetünk nyakra-főre.
Az energiaszolgáltatók egyre tudatosabb fogyasztót nevelnek a hollandokból, azaz számokkal, mérésekkel, műszaki megoldásokkal, piaci trendekkel kapcsolatos támpontokkal segítik a napelemes, hőszivattyús, villanyautós beszerzéseket és magát az árammal vagy gázzal való spórolást.
Az elektromos hőszivattyúk nemcsak a gázfelhasználás teljes kiváltására, hanem hibrid megoldásként mintegy 70%-os spórolásra alkalmasak, ráadásul a helyi levegőminőség is jobb lesz tőlük. Az a holland háztartás, aki évi átlagosan 190-szer mos és régebbi mosógépe van, az mosásonként 0,88 kWh áramot fogyaszt az átlagos 0,55 kWh helyett. Ha hajlandó 30 fokon mosni 60 helyett, illetve nagyon piszkos ruhák esetén öko-üzemmódban mos (egy mosás tovább tart, a ruha többet ázik, de a gép spórol a vízmelegítésen), azzal megfelezi a mosás költségeit. Új mosógép vásárlása esetén minimum A energiacímke, és a gépi szárítás mellőzése javasolt.
A kép forrása: PIxabay
A háztartási gépek közül a hűtő és a fagyasztó gyakori leolvasztása javasolt. Mindez évente 6x, mert 2 miliméter jégréteg már 10% energiahasználat-növekedéssel jár. A stand by üzemmód mellőzésével, kikapcsolható hosszabbítókkal, a töltők kihúzásával (ha nincs rajta épp a telefon) szintén látható mennyiségű áram spórolható meg. A LED-izzók 85%-kal takarékosabbak, mint a hagyományos izzók, így cseréjük néhány hónapon belül megtérül már. Ez évente 70-150 eurós megtakarítást jelenthet háztartásonként. A rövidebb idejű zuhanyzás, takarékos zuhanyfej (például esővíz-zuhany helyett gyors és szűk vízsugár) a vízhasználatra is jó hatással van, a radiátor ventilátorok (amitől gyorsabban lesz jó meleg a szobában) pedig további 10%-ot képesek spórolni a fűtési költségeken. Ezen túlmenően minden egy fokos hőmérséklet-csökkenés a termosztáton 80 eurót tud jelenteni évente.
Az energiaszegénység felszámolásában a helyi önkormányzatok is szerepet vállalnak. Több nagyvárosban, így Amszterdamban, Eindhovenben vagy Tilburgben is kérvényezhető Energiebox, mely egy energiaspórolós kezdőszett a rászorulók részére. A tilburgi önkormányzat a kommunikációs- és segédanyagok mellett energiacoach-okat is alkalmaz, akik a rászoruló családokkal együtt gondolkodva, lépésről lépésre segítik a reménytelen helyzetbe került háztartásokat. Külön információs csomagokat biztosítanak a segítő szakembereknek és az érintett lakosoknak, akiknek gyakran az önálló tájékozódás, vagy a saját pénzügyi helyzetük tudatosítása is komoly gondot okoz.
A legszegényebb családoknak a háztartási nagygépek cseréjében, hőszigetelésre való támogatás-igénylésben és a mindennapi spórolásban is segítenek. Mindemellett olyan önkéntes kezdeményezések is igénybe vehetők, mint a Klimaatklussers, akik tervet és pénzügyi számításokat állítanak össze a lakossági lakáskorszerűsítéshez.
A tilburgi energiacoachok további lakberendezési megoldásokra hívják fel a figyelmet, mint a függönyök helyes használata, az otthon viselt meleg ruházat, a praktikus szellőztetés és a helyiségek egyedi fűtési lehetőségei. Azaz minden, amit otthonról, a kelet-európai szűkös 90—es évekből mi is ismerünk:
-
A függöny ne takarja el a radiátort, de legyen vastag és képezzen szigetelő-réteget az ablak és a függöny közötti tér
-
Ne az egész házat fűtsd fel, csak azokat a szobákat, ahol éppen tartózkodsz
-
Izoláld a kis réseket, nyílásokat az ablakok és az ajtók mellett
-
A tökéletes levegő-cseréhez elég a napi 10-15 perces szellőztetés
-
A hűtő 10 cm-re legyen a faltól, hogy legyen helye a hőleadásnak
-
Legyen tele a mosó- és mosogatógép, ha használod
A spórolást a „takarékos, tehát jómódú” hollandok egyébként újra tanulják, és ebben a legjobban a napelemes-elektromos autós családok teljesítenek, akik saját házban, hőszivattyús vagy távfűtéses lakásban élnek. Aki szeret sportot űzni a energiaspórolásból, az mindegy hogy szegény vagy gazdag, mert a lényeg, hogy a környezettel is jót tesz.