Egy holland gemeente nem csak az adót szedi be. Persze beszedi azt is, de sok egyéb feladata mellett azért foglalkozik a kisebb-nagyobb panaszainkkal. A magyarországi 3155 önkormányzattal szemben, a 17 milliós Hollandia helyi ügyeit 355 gemeente intézi. Legalábbis a Rijsoverheid.nl honlapja jelen pillanatban 355 önkormányzatot említ, míg a CBS - a Statisztikai Hivatal - csak 352-ről tud...
Ezek az ügyek nagyjából azok, amiket egy önkormányzattól elvárunk, illetve feltételezzük, hogy hozzájuk tartoznak. Azaz egyebek mellett például megszervezik a szemétszállítást, karban tartják a hozzá tartozó utakat és hidakat, okmányokat állítanak ki, engedélyeket adnak és vonnak vissza, stb., stb.
Ha valamilyen problémánk van, illetve ügyet szeretnénk intézni, feltehetően senkinek sem okoz problémát a lakóhelyünk szerint illetékes gemeentével történő időpont egyeztetés, hiszen Hollandiában jellemzően csak „afspraak”-ot követően tudunk bejutni a bürokrácia – szerencsére nem olyan szörnyű - útvesztőjébe.
Ha viszont valami zavar bennünket, még gyorsabban mozgásba hozathatjuk a gemeente megoldó gépezetét. Ugyanis szinte mindegyikük biztosít online, illetve alkalmazáson keresztüli bejelentési lehetőséget, ha például:
- nem vitték el a szemetet
- magára hagyott kerékpár árválkodik az utcán
- kanapé úszik a csatornában
- kilazult az utcakő
- hangosak a kocsmában
- nem működik a jelzőlámpa,
- nem működik a közvilágítás,
- stb.
A két legnépszerűbb megoldás a Fixi, illetve a BuitenBeter. Hasonlóan és egyszerűen működnek. Csak meg kell adnunk az általunk tapasztalt probléma helyét - amit akár térképen is pofonegyszerűen kiválaszthatunk -, a problémát és elérhetőségi adatainkat. Valamint ha szeretnénk, még egy fotót is feltölthetünk mondjuk a hetek óta, a buszmegálló mellett rozsdásodó, kerekek nélküli bicikliről.
A két alkalmazás közül a Fixinél a weboldalukon is jelezhetjük gondunk. Jelen pillanatban 72 kapcsolatban álló önkormányzattal állnak szerződéses kapcsolatban, de Hollandia egész területére vonatkozóan jelezhetjük gondunkat. A BuitenBeter szintén azt ígéri, hogy továbbítja az illetékes önkormányzatnak az ország minden részéről érkező hozzájuk beeső panaszokat. Mindkét alkalmazásban nyomon tudjuk követni, hogy áll a panaszunk kezelése.
Nem az önkormányzattal történő kommunikációra, hanem egy környék lakosai közötti kommunikációra szolgál a Nextdoor. Hasznosnak tűnhet, de mivel a mögötte álló céget azzal vádolják, hogy a megszerzett adatokat felhasználva csalásokat hajt végre, talán mégsem árt, ha a gemeente által ajánlott appot használjuk…
Annak ellenére, hogy a mobil alkalmazásokkal Hollandia minden pontját lefedik, nem minden gemeente bízza rá magát kizárólag a külső partnerekre. Ilyen például Amszterdam, ahol a saját honlapjukon keresztül is várják a panaszokat. Ilyen például Amszterdam, mely weboldalán gyakorlatilag ugyanazokat a közrenddel, köztisztasággal kapcsolatos észrevételeinket tehetjük meg, mint a mobil alkalmazásokon keresztül.
Szóval, csak pár perc és a gemeente már tudja, hogy intézkednie kellene. Reméljük, hogy intézkedik is, mert arra vonatkozóan nem találtunk adatokat, hogy milyen gyorsan oldódnak meg a bejelentett anomáliák. Bízunk benne, hogy az aktív polgárok jelzéseire beindul a megoldó-gépezet és örömmel veszik, hogy felhívják a figyelmüket arra, amik valamiért elkerülték a kollégáik gondos figyelmét…